Daň z nemovitosti za rok 2020

 

Podcast v mp3:

 

Daň z nemovitosti za rok 2020

Do kdy musím podat daňové přiznání?

Důležité je vědět, že daň z nemovitých věcí se na rozdíl od jiných daní podává a platí předem. Daňové přiznání za rok 2020 je potřeba odevzdat nejpozději do 31. ledna 2020.

Kdo má povinnost podat daňové přiznání?

Povinnost podat „Přiznání k dani z nemovitých věcí“ platí pro každého, kdo v roce 2019 koupil, dostal nebo zdědil, jinými slovy nabyl nemovitost do osobního vlastnictví. Dále pro ty z vás, kdo jste výrazně měnili skutečnosti pro vyměření daně. Např. jste změnili výměru nemovitosti přestavbou či přístavbou. Pokud jste nemovitost získali do vlastnictví a přiznali už dřív, daňové přiznání znovu nepodáváte, to se obvykle dělá jen jednou.

Kde podat daňové přiznání?

  1.  Transakce proběhla v jednom kraji, ve kterém účastníci také bydlí: Současný majitel (kupující) podá daňové přiznání na finanční úřad dle svého trvalého bydliště. Rovněž tak prodávající by měl změnu ohlásit na finančním úřadě dle svého trvalého bydliště.
  2. Transakce proběhla v jiném kraji, než účastníci bydlí: Současný majitel (kupující) podá daňové přiznání na finanční úřad v kraji, ve kterém se nachází nemovitost. Např. Brňák si koupil chatu v Luhačovicích. Musí tedy podat daňové přiznání na finanční úřad ve Zlíně. Stejně jako majitelé z Olomouce prodávající byt v Brně se musí odhlásit v Brně.
  3. Pokud jste nabyli nemovitosti ve více krajích, musíte podat daňové přiznání v každém kraji samostatně.

Do kdy uhradit daň z nemovitosti za rok 2020?

Na úhradu daně z nemovitosti za rok 2020 je času dost, platí se do konce května. Finanční úřad vám buď zašle složenku nebo email s předpisem platby. K této službě se ale musíte zaregistrovat, nejpozději do 15. března daného roku.

Jak podat daňové přiznání?

Daňové přiznání můžete podat osobně na příslušném územním pracovišti finančního úřadu, zaslat poštou, či elektronicky. Majitelé aktivní datové schránky jsou povinni zaslat daňové přiznání elektronicky. V případě odeslání poštou se vždy uznává datum podání na poště. Posledním dnem pro podání řádného daňového přiznání je 31. leden.

Odkaz na formulář Přiznání k dani z nemovitosti

Je tato informace pro vás užitečná? Dejte mně vědět, ať vím, co vás zajímá a s čím vám mohu pomoct.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.