Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?

Co bude s cenami nemovitostí v nadcházejících letech, když zaznamenáváme nárůst bytové výstavby o 30 procent?

Rozhodně to není jednoduchá otázka. Možná byste očekávali, že s přílivem nových bytů na trh ceny klesnou, ale není tomu tak. Po krizi a poklesu cen v roce 2022 se zdá, že ceny nemovitostí v roce 2024 opět stoupají. K tomu přispívá i pokles inflace a úrokových sazeb hypoték. Do roka by se úrokové sazby hypoték mohly dostat dokonce pod 4 %, což bude dále podporovat růst cen.

A co se týče přílivu nových bytů na trh, není to zárukou snížení cen. To je vlastně mýtus. O tom nás přesvědčuje i studie provedená Národohospodářským ústavem Akademie věd ČR. Ukazuje se, že pokles cen by mohl nastat teoreticky až v případě, že by na trh přicházelo několik let po sobě 100 000 nových bytů ročně.

Jenže poslední taková masivní vlna výstavby bytů se odehrála v roce 1975, a je tedy dnes prakticky nereálné očekávat takový scénář. Ceny tedy klesají jen zřídka, a to obvykle během nějaké krize, průměrně jednou za 15 let, a poté zase rostou.

Jak se mění trh s bydlením finančně i psychologicky? Mění se i náš postoj k vlastnictví domova?

V posledních letech se hovoří o tom, že dostupnost bydlení v Česku je stále horší. Jinými slovy, aby si průměrný Čech pořídil průměrné bydlení, potřebuje více ročních platů než dříve. To vede k tomu, že stále více lidí preferuje nájem, protože nechtějí nebo si nemohou dovolit vlastní bydlení. Tím se blížíme západním zemím, kde je bydlení v nájmu běžnější a není vnímáno negativně.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.